Evde Diyaliz

Evde gerçekleştirebileceğiniz iki farklı diyaliz modalitesi vardır:

  • Periton Diyalizi (PD)
  • Ev Hemodiyalizi (Ev HD)

Her iki evde diyaliz modalitesinde de, tedavinizi evde kendi kendinize veya gerekirse bir aile üyesi ya da yakınınız yardımıyla gerçekleştirmek için sağlık uzmanlarından eğitim alırsınız.

Kronik böbrek yetmezliği olan birçok hasta, kendi evlerinin rahat, güvenli ve tanıdık ortamında diyaliz olmayı tercih etmektedir. Bu hastaların diyaliz merkezine gitmeleri gerekmediğinden, günlük hayatlarında daha az kesinti olmasının yanı sıra, kendi tedavilerini uygulamaları, daha iyi bir yaşam kalitesine ve yaşamları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlar.

Ev Hemodiyalizi

Standart hemodiyaliz tedavisi, dört saat sürer ve haftada üç kez gerçekleştirilir. Standart hemodiyaliz, diyaliz merkezlerinde de sunulan en yaygın diyaliz tedavisidir.
Kısa günlük hemodiyaliz, haftada yaklaşık beş ila yedi kez olmak üzere, günde iki ile dört saat gerçekleştirilir.
Noktürnal hemodiyaliz, gece siz uyurken gerçekleştirilir. Noktürnal hemodiyaliz yaklaşık altı ila sekiz saat sürer. Haftada üç ya da yedi gece diyaliz olursunuz.
Gün aşırı hemodiyaliz tedavisi seansları, iki günde bir gerçekleştirilir. Tedavi seanslarının uzunluğu genellikle dört saattir ama doktorunuzun reçetesine göre değişiklik gösterebilir.
Aslında, süre ve sıklığın her türlü birleşimi mümkündür; bu yüzden HHD esnek bir tedavi modalitesidir.

Ev hemodiyalizi (Ev HD), çalışan, daha özgür ve esnek bir yaşam tarzını tercih eden hastalar için iyi bir seçenektir. Evdeki hastalar, kendi diyaliz tedavilerinde etkin bir rol oynar.

Ev hemodiyalizi, nefrolog tarafından verilen rapora uygun olarak dört farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

Periton diyalizi uygulama yöntemleri

Periton diyalizi iki şekilde gerçekleştirilebilir:

Manüel olarak: SAPD – Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi

Otomatik Olarak: APD – Aletli Periton Diyalizi

İki seçenek arasından yapılacak seçim, tıbbi koşullara, yaşam tarzı konularına, kişisel olarak hoşa giden ve gitmeyen etkenlere bağlıdır. Kendiniz için en iyi tedavi yöntemini doktorunuz ve PD hemşirenizle görüşün. SAPD (Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi) – manüel değişim

SAPD’de çoğu değişim gün boyunca meydana yapılır. Tipik olarak günde dört ila beş değişim gerçekleştirilir. Doktorunuz, yeterli diyaliz olmanız için, bir günde kaç değişimin gerekli olduğunu yazacaktır. Her değişim yaklaşık 20-30 dakika sürer. Değişim süreleri, özellikle çalışıyor ya da okula gidiyorsanız, programınıza uyum sağlamak amacıyla bir dereceye kadar değişebilir. Sağlık bakım ekibiniz, sizin için en uygun programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

APD (Aletli Periton Diyalizi) – otomatik değişim

APD’de, çoğu değişim, cycler adı verilen bir cihazın yardımıyla geceleyin gerçekleşir. Cycler cihazına yaklaşık 8-10 saat bağlı olursunuz. PD sıvısı, cycler’dan hastaya özel bir set ile verilir. Cycler, siz uyurken periton boşluğundaki diyalizatı otomatik olarak boşaltır ve tekrar doldurur. Sabah, cycler ile olan bağlantınızı keser ve günlük hayatınızda özgür olursunuz. Yaşam tarzınız ve tıbbi durumunuza bağlı olarak, APD’de farklı reçeteler vardır.

Periton Diyalizi Nasıl Yapılır?

Periton diyalizinde, karın zarının bir bölümü diyalizer işlevi görür. Su ve suda çözünen maddeler, bağırsakları ve karaciğeri kaplayan çok ince bir zar olan periton zarı boyunca kandan diyalizata geçer. Yaklaşık iki litre diyaliz sıvısı, kateter adı verilen esnek silikon bir tüp ile karın boşluğuna yavaşça doldurulur. Kateter, bir hastanın periton diyalizi tedavisinde olduğu sürece yerinde kalır. Diyalizat, periton boşluğundayken, kan ve diyalizat taraflarındaki çözeltilerin konsantrasyonları eşitlenene kadar atık ürünler ve aşırı suyun diyalizata geçişi gerçekleşir. Suyun ve atık ürünlerin bu hareketi, bekleme süresi sırasında meydana gelir. Belirli bir bekleme süresinden sonra, karın boşluğundaki diyalizat yine kateter aracılığıyla boşaltılır. Periton diyalizi, boşaltılan PD sıvısı, yeni PD sıvısıyla değiştirilene kadar devam eder. Kullanılan PD sıvısının yeni PD sıvısıyla değiştirilme işlemi, değişim olarak adlandırılır.

Vizyon Evde Sağlık olarak; Evde Diyaliz, Evde Doktor Hizmeti, Evde Bakım, Evde Hasta Bakıcı, Evde Hemşire, Evde Kan Alma, Evde Sağlık Hizmeti, Evde Sonda Takılması, Evde Port Değişimi ve Bakımı, Evde Vitamin Takviyesi ve Glutatyon Serum Tedavisi, Evde Dekübit (Yatak ve Bası Yarası) Tedavi ve Bakımı, Evde Röntgen Çekimi, Evde EKG (Elektrokardiyografi) Çekimi, Evde Yara Bakımı, Evde Ultrason Çekimi, Evde Diyaliz, Evde Trakeostomi Değişimi ve Bakımı vede Evde Peg Bakımı ve Eğitimi, Evde Covid Pcr Testi, Evde Diyetisyen ve Evde Fizyoterapist vermekteyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button☎ Ara | Vizyon Evde Sağlık