Evde Dekübit (Yatak ve Bası Yarası) Tedavi ve Bakımı

Yatak yarası oluşmuş ise profesyonel yara bakım ile iyileşebilir. Yatak aralarını önlemek çok daha kolaydır.

Pozisyon verilmesi( hastanın sağ, sol yan eğer yatabiliyorsa yüzükoyun yatırılması) çok önemlidir. Bol proteinli yeterli ve dengeli beslenmesi hem yara oluşmaması için, hem de açılmış yaraların hızla kapanması için çok önemlidir.Cilt temizliği ve bakımı özenle yapılmalıdır.

Her hangi bir nedenle hareket kısıtlığı olan(depresyon, aşırı kilo vb gibi..) kişiler ve hastalarda (komada , felç geçirmiş hastalar, son dönem kanser hastaları) uzun süre yatmaya bağlı oluşan yaralara yatak yarası diğer adı ile basınç yarası diyoruz. Yatak yaraları iyi bir hasta bakımı ve cilt bakımı ile önlenebilir.

Kızarıklık başladığı anda mutlaka önlem alınmalıdır. Kızarıklık aşamasında müdahale dilmez ise çok daha ileri yaralar oluşabilir.Daha fazla bilgi, eğitim ve bakım hizmeti almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yatak Yarası (Bası Yarası) Nasıl Önlenir?

  • Yatağa bağımlı hasta günlük cilt görünümü açısından değerlendirilmelidir.
  • Özellikle kemik çıkıntılarının olduğu yerler ve basınç altında kalan bölgeler kızarıklık açısından gözlenmelidir.
  • Kızarıklık dikkate alınmaz ise bakımı çok zor olan yatak yaraları gelişebilir.
  • Öncelikle hastanın beslenmesi çok önemlidir. Bol proteinli ve kalorisi yüksek olan yiyeceklerle beslenmelidir.
  • Günde en az 2-2,5 lt su içmelidir.
  • Yatağın yapısı önemlidir, boru tipi havalı yataklar ve visko şilteler yapılan çalışmalara göre yara açılmasını önleyebilir. Fakat düzenli pozisyon değişimi ve hasta bakımı da çok önemlidir.
  • 2 saatte bir pozisyon verilmelidir. 2 saati geçen basınç altında kalan doku ölmeye başlar ve yara oluşur.
  • Cilt temiz tutulmalıdır, hastanın altı kirlendiğinde hemen temizlenmelidir.
  • Cilt ne çok kuru olmalı ne de ıslak kalmalıdır, cildin doğal nemini koruyan bir nemlendirici kullanılabilir.

Cilt çok kuru olmamalı, ıslak ta kalmamalıdır. Yatağa bağımlı hasta günde bir defa cilt bütünlüğü ve yatak yarası oluşma riskine karşı değerlendirilmelidir.

Vizyon Evde Sağlık olarak; Evde Doktor Hizmeti, Evde Bakım, Evde Hasta Bakıcı, Evde Hemşire, Evde Kan Alma, Evde Sağlık Hizmeti, Evde Sonda Takılması, Evde Port Değişimi ve Bakımı, Evde Vitamin Takviyesi ve Glutatyon Serum Tedavisi, Evde Dekübit (Yatak ve Bası Yarası) Tedavi ve Bakımı, Evde Röntgen Çekimi, Evde EKG (Elektrokardiyografi) Çekimi, Evde Yara Bakımı, Evde Ultrason Çekimi, Evde Diyaliz, Evde Trakeostomi Değişimi ve Bakımı vede Evde Peg Bakımı ve Eğitimi, Evde Covid Pcr Testi, Evde Diyetisyen ve Evde Fizyoterapist vermekteyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button☎ Ara | Vizyon Evde Sağlık